crescatorul de iepuri
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

crescatorul de iepuri

forum este destinat crescatorilor de iepuri de rasa din romania
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

cumparam iepuri CASTOR REX , REX TRICOLOR, REX DALMATIAN
telefon 0732/049761

 

 pret carne iepuri

In jos 
+2
MARIUSBMG
mikian5
6 participanți
AutorMesaj
mikian5
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 55
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 27/08/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: pret carne iepuri   pret carne iepuri EmptyJoi Sept 03, 2009 11:13 am

nu caut sa ii iau apararea sau sa spun ca el este cel care spune adevarul ,eu am scris ce m-ia spus el ,pana acum nu am vb cu altcineva care stie preturile din afara la carnea de iepure. Asta este problema noastra ca nu suntem informati referitor la preturile care se practica si "vorbim" din auzite
Sus In jos
MARIUSBMG
crescator
crescator
MARIUSBMG


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 55
Localizare : ALEXANDRIA
Data de inscriere : 22/08/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: pret   pret carne iepuri EmptyJoi Sept 03, 2009 4:17 pm

bine.iti promit ca voi incerca sa fac o fotografie la un iepure in raft si asa poate ai sa ma crezi. cu toate ca nu am voie sa fac fotografii in magazin.daca nu voi cumpara unul si voi face fotografia acasa.
Sus In jos
MARIUSBMG
crescator
crescator
MARIUSBMG


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 55
Localizare : ALEXANDRIA
Data de inscriere : 22/08/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: Re: pret carne iepuri   pret carne iepuri EmptyVin Sept 04, 2009 4:31 pm

SALUT.AM PROMIS SI AM FACUT O FOTOGRAFIE A PRETULUI CARNI DE IEPURE IN CE MAI SCUMP MAGAZIN DIN SPANIA CARE SE NUMESTE "EL CORTE INGLES" HIPERCOR.
NU AM REUSIT SA O ADAUG IN MESAJ ASA CA AM FIXAT-O CA SI IMAGINEA MEA.
ESTE ULTIMUL LUCRU PE CARE IL FAC IN ACEST FORUM SI VOI IESI DACA NU VOI PRIMI UN PRET REAL DIN PARTE DUMNEAVOASTRA.
MULT SUCCES IN AFACERI.
Sus In jos
gheo
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 58
Localizare : tulcea
Data de inscriere : 02/03/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: abator de iepuri   pret carne iepuri EmptyLun Sept 14, 2009 4:12 am

Intervin in discutie pentru ca sunt interesat,cresc iepuri si bineinteles,in momentul de fata fara un abator pentru iepuri in Romania nu reprezentam nimic.Referitor la dorinta de a infiinta un abator in tara,consider ca pentru inceput este esential sa se cunoasca numarul real de crescatori adevarati de iepuri si nu neaparat pretul pe care-l pot oferi acestia,pentru ca pretul va fi dat de cerere si oferta si va fi reglat pe parcurs.Repet,important este numarul crescatorilor dispusi sa colaboreze cu un abator si din cat simt eu,un abator pentru iepuri in Romania ar duce la o explozie de crescatori.
Sus In jos
MARIUSBMG
crescator
crescator
MARIUSBMG


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 55
Localizare : ALEXANDRIA
Data de inscriere : 22/08/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: abator   pret carne iepuri EmptyLun Sept 14, 2009 4:11 pm

BUNA ZIUA. AVETI PERFECTA DREPTATE PRETUL SE VA STABILI IN TIMP.CEA CE AM VRUT MAI MULT SA VAD ESTE INTERESUL ACTUALILOR SI VIITORILOR CRESCATORI PRIVIND DEZVOLTAREA SI CUM ESTE PRIVITA ACEASTA IDEIE.SINCER SUNT PUTIN DEZAMAGIT.
NU VREAU SA IMI BAT JOC DE ACEA PERSOANA CARE VREA SA VINA SA INVESTEASCA IN ABATOR.
FOARTE MULTI DINTRE ACTUALI CRESCATORI DIN ROMANIA NU SUNT INFORMATI NICI CEL PUTIN ASUPRA PRETULUI DIN STRAINATATE. SE SPUNE CE IN METRO LA NOI IN TARA PRETUL ESTE DE 8 EURO.NU MA SURPRINDE PENTRU CA LA NOI SUNT APROAPE CELE MAI SCUMPE PRETURI DIN EUROPA,PENTRU CA AVEM CELE MAI MAI TAXE,IMPOZITE ETC.
UN EX. IN TOATA EUROPA COCA COLA ESTE 1,09 EURO LA NOI 70.000 LEI CEA CE INSEAMNA 1,80 EURO SI EXEMPLELE POT CONTINUA. STATUL NOSTRU ESTE FOARTE LACOM.
Sus In jos
gheo
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 58
Localizare : tulcea
Data de inscriere : 02/03/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: abator de iepuri   pret carne iepuri EmptyMar Sept 15, 2009 1:29 am

In continuare vreau sa mai spun faptul ca am cunoscuti care doresc sa creasca iepuri,chiar in regim industrial,dar lipsa unui abator specializat in tara ii descurajeaza,piata din Romania a iepurilor,anemica ce-i drept,fiind exloatata de intermediari spre Ungaria.
Abatorizarea in Romania este un domeniu virgin,si tocmai de aceea poate fi profitabila,important este sa se cunoasca potentialul crescatorilor.Pentru inceput cred ca s-ar putea incepe cu un abator de mici dimensiuni,cu posibilitati de extindere pe parcurs.
Va conta foarte mult atat publicitatea cat si seriozitatea.
Sus In jos
costy24
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: Re: pret carne iepuri   pret carne iepuri EmptyMier Sept 23, 2009 8:43 am

noi romani suntem prosti rau pe bune.eu unul am niste bani pusi deoparte si as vrea sa fac o ferma de iepuri dar sa ma duk cu ei in ungaria sa imi dea nimic pe ei ce rost are.!chiar nu exista o persoana care sa fac un abator pt iepuri .dak aveam eu as fi facut..dar cu vro 3000 4 mii de euro nu cred ca se poate face.. Neutral
Sus In jos
MARIUSBMG
crescator
crescator
MARIUSBMG


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 55
Localizare : ALEXANDRIA
Data de inscriere : 22/08/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: abator   pret carne iepuri EmptyMier Sept 23, 2009 8:55 am

BUNA ZIUA. COSTY AI PERFECTA DREPTATE CHIAR AM FI AVUT NEVOIE DE UN ABATOR.EU AM GASIT PERSOANA POTRIVITA,CARE ARE PIATA DE DESFACERE DAR DE MOMENT ESTE FOARTE DESCURAJATA DATORITA TAXELOR SI IMPOZITELOR DIN ROMANIA,DE FAPTUL CA NOI NU AVEM FERME DE IEPURI SI MAI MULT NOI VISAM PRETURI MARI,CEA CE NU SE POATE.
CRED CA PANA LA URMA VA RENUNTA.SUNT PREA MULTE SEMNE DE INTREBARE??????????.
Sus In jos
costy24
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: Re: pret carne iepuri   pret carne iepuri EmptyMier Sept 23, 2009 1:34 pm

da trebuie neaparat un abator special la un abator normal nu se poate?
Sus In jos
costy24
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: Re: pret carne iepuri   pret carne iepuri EmptyMier Sept 23, 2009 1:36 pm

cam care ar fii costurile unui asemeanea abator ca mai am ceva rel pe la dsv sa pot lua mai repede aceste autorizatii ?stie cineva
Sus In jos
MARIUSBMG
crescator
crescator
MARIUSBMG


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 55
Localizare : ALEXANDRIA
Data de inscriere : 22/08/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: ABATOR   pret carne iepuri EmptyMier Sept 23, 2009 1:58 pm

SALUT COSTY. CRED CA IN CAZUL IN CARE AI CLADIREA NU TE DUCE MAI MULT DE 200.000 DE EURO. NU ITI TREBUIE CINE STIE CE UTILAJE.CE COSTA CEL MAI MULT SUNT CAMERELE FRIGORIFICE,AUTORIZATIILE SI SPAGILE.(TREBUIE AUTORIZAT PENTRU EXPORT)
DACA AI CUNOSTINTE LA DSV SI POTI AFLA CAT COSTA AUTORIZATIILE SI SI CUM TREBUIE AMENAJAT.
DACA VREI SA VEZI CUM FUNCTIONEAZA UN ABATOR DE IEPURI INTRA IN YOU TUBE SIhttps://www.youtube.com/watch?v=9Ihr5kHFYeo SAU CAUTA "MATADEROS CONEJOS" (ABATOR IEPURI)

IAR CEL MAI GREU ESTE CU DESFACEREA.
Sus In jos
costy24
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: Re: pret carne iepuri   pret carne iepuri EmptyMier Sept 23, 2009 2:39 pm

cam multicel pt mine!da pt export cu cine se ia legatura?si cam cat e carnea?se vand vii?
Sus In jos
MARIUSBMG
crescator
crescator
MARIUSBMG


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 55
Localizare : ALEXANDRIA
Data de inscriere : 22/08/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: ABATOR   pret carne iepuri EmptyMier Sept 23, 2009 3:19 pm

SALUT. PENTRU EXPORT CARNE IN CARCASA TREBUIE SA AI UN CONTRACT CU UN DEPOZIT SAU CU MAI MULTE MAGAZINE,CEA CE ESTE GREU.(avize,taxe,analize carne)DAR NU IMPOSIBIL.
IAR PENTRU ANIMALE VII CLAR TREBUIE SA AI CONTRACT CU UN ABATOR IAR CONDITIILE SUNT CAM ACELEASI.
MAI SIGUR TREBUIE SA TE INTERESEZI LA DSV.
NORMAL DE LA EI AR TREBUI SA AIBA O DOCUMENTATIE INCEPAND DE LA CREAREA UNEI FERME DE IEPURI,ABATOR,CONDITII DE EXPORT,IAR DE LA MINISTERUL AGRICULTURI LICENTA DE EXPORT PENTRU CARNE SAU ANIMALE VII DEPINDE CE VREI SA FACI.
DACA AFLI CEVA TE ROG SA IMI TRIMITI SI MIE UN E-MAIL.
Sus In jos
MARIUSBMG
crescator
crescator
MARIUSBMG


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 55
Localizare : ALEXANDRIA
Data de inscriere : 22/08/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: PRET   pret carne iepuri EmptyMier Sept 23, 2009 3:21 pm

PRETUL CU CARE SE VINDE IN MAGAZIN IN SPANIA IL POTI VEDEA IN FOTOGRAFIA PE CARE O AM POSTATA
Sus In jos
eunescu09
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 66
Localizare : Dabuleni
Data de inscriere : 11/10/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: Re: pret carne iepuri   pret carne iepuri EmptyLun Oct 12, 2009 12:14 am

Carnea de iepure

Devine din ce in ce mai cautata din cauza faptului ca este o delicatesa care nu contine colesterol, nu are grasimi si in plus beneficiaza de proprietati curative pentru bolnavii de cancer. Carnea de iepure are un grad inalt de digestibilitate ea fiind bogata in aminoacizi esentiali.
La controlul chimic, continutul maxim de azot usor hidrolizabil nu trebuie sa depaseasca 32 mg la 100 de grame de carne.La examenul bacteriologic se admit maxim 3 - 4 coci / mm / camp microscopic.
Daca comparam carnea de iepure cu cea provenita de la alte animale domestice, aceasta se afla la loc de frunte. Se observa ca aceasta contine 40,15% substanta nutritiva fata de 32,62% cât contine carnea de gaina, 27,11% fata de carnea de porc, 24,61% fata de carnea de vitel si 24,20% fata de carnea de vaca. In plus, carnea de iepure este o carne usoara, savuroasa si deosebita de celelalte feluri de carne pe care le consumam in mod curent. Eaeste dietiteca, sanatoasa, are un conţinut foarte mic de colesterol fiind recomandată de foarte mulţi medici nutriţionişti si este foarte solicitata pe piata externa.


Compoziţia Exemplu de 100g porţiune comestibile de un iepure gata pentru a găti. Variaţiile în funcţie de piesa în cauză (Ouhayoun şi Delmas, 1986)
- Proteine (g)
18.1 - 21.9

- Grăsimi (g)
4.3 - 12.2

- Apa (g)
67 - 73

- Aportul energetic
160-220 kcalories
670-920 kjoules


1 Nivelul colesterolului de carne la iepure este mult mai mic decat la pui, curcan, vita, porc.
2 Iepurele are un procentaj mai mic de grasime decat gaina, curcanul, carnea de vita si carnea de porc
3 Acizii grasi nesaturati reprezinta 63% din totalul acizilor grasi .
4 Iepurele este bogat in proteine %.
5 Biroul de economie a casei, relatii cu statul SUA departamentul de agricultura a facut un test extensiv si a constatat ca produsul carne de iepuri domestic este cea mai hranitoare
6 Carnea de iepure este ideala pentru diete speciale, pentru bolile de inima, pentru dietele specifice varstnicilor, dieta cu sodiu putin, dieta pentru slabire,etc. (Rabbit production Cheek Patton Templeton).
7. Iepurele are 795 calorii. Puiul 810, Curcanul 1190, mielul 1420, vita 1440, Porcul 2050 calorii
8. Iepurii vor produce 3 kg de carne pentru aceasi cantitate de mancare si apa in timp ce o vaca va produce 0,5 kg de carne pentru aceasi cantitate de hrana si apa, sporul de crestere al iepurelui este deci de 4 ori mai mare.
9 Iepurii sunt cele mai crescute animale de pe pamant si au o carne sanatoasa.
10 In timp ce populatia lumii creste va fi mai putin pamant pentru a cultiva mancare.In aceste conditii, creterea iepurelui devine esentiala.
11 Franta este cea mai mare tara producatoare si consumatoare de carne de iepure iar in Ungaria sunt peste 10.000 de crescatori care produc iepuri pentru export in Italia.
12 Cresterea iepurilor are sansele sa devina o ocupatie deosebit de profitaibla cat de curand, deoarece carnea de iepure este ferita pana in acest moment de bolile care afecteaza celelalte animale a caror carne este consumata in mod curent (vaca, porcul). In plus, carnea de iepure este usoara, fara grasimi, alba, sanatoasa si fara colesterol, savuroasa si deosebita de toate celelalte feluri de carne pe care le consumam in mod curent. Intra in recomandarile tuturor nutritionistilor din lume

- Carnea de iepure este des utilizata pentru protejarea sanatatii oamenilor fiind introdusa adesea in dietele speciale, cum ar fi cele pentru pacientii cu boli de inima, varste inaintate, scaderea in greutate, in dietele scazute in sodiu, si altele.
- Carnea de iepure este dietetică, cu calităţi gustative deosebite, fiind recomandată şi în hrana bolnavilor, copiilor şi bătrânilor. De asemenea, poate fi folosită şi la fabricarea mezelurilor de calitate superioară. Prin fierbere, prăjire sau la grătar rămâne cu un gust excelent de culoare albă, spre deosebire de cea provenită de la iepurele de câmp, care este roşie. Randamentul la iepurii de casă este foarte ridicat, ajungând până la 65%.
- O iepuroaica care cantareste 7 - 8 kg poate produce intr-un an, prin toti urmasii sai, o cantitate de aproximativ 320 kg de carne.Asta inseamna cu mult mai multa carne decat produce o vaca sau un porc. Si sa nu uitam ca pentru a creste o vaca sunt necesare doua hectare de pasune.Iepurii sunt cele mai productive animale domestice.
- Carnea iepurilor de casă face parte din categoria produselor dietologice. Organismul omului asimilează din carnea de iepure de casă 90% de proteine, pe cînd de vită – numai 62%;
Un kilogram de carne de iepure are doar 1.600 de calorii (spre deosebire de cea de pui - 1.800 cal/kg , vitel - 1.820 , curcan – 2.500 , miel - 3.100 , vita – 3.200 , porc – 4.400.
Carnea de iepure contine 22,0 % protide, 1,0 % lipide, zero glucide si 98 – 100 calorii la 100 gr carne.
- Cresterea iepurilor de casa este foarte bine dezvoltata in Europa, unde se realizeaza, de altfel, 85% din productia mondiala. Cei mai mari producatori de carne de iepure sunt Rusia, Ucraina, Franta si Spania.
- In Romania, in mod paradoxal, desi pentru moment nu se da o prea mare atentie cresterii iepurelui de casa, costul carnii sale este destul de ridicat ( 200-300 de mii lei / kg ), iar in restaurantele de lux este socotita o delicatesa.
Carnea de iepure - productie chinezeasca in expansiune

China intentioneaza totodata sa devina lider mondial in alt domeniu- al cresterii industriale a carnii de iepure pentru consum. Din ce in ce mai multi producatori de carne de iepure intra pe piata, iar produsele lor ajung tot mai frecvent in supermarket-uri europene, inclusiv cele din Romania.
Iepurii uriaşi, soluţia pentru foamea spaniolilor
Spaniolii au lansat un program guvernamental care urmăreşte reintroducerea pe piaţa a cărnii de iepure, notează The Telegraph. Potrivit estimărilor, carnea de iepure va ajunge din nou pe rafturile supermarketurilor în următorii trei ani. Iepurele este văzut drept o alternativă sănătoasă si ieftină la carnea rosie.

Institutul pentru Cercetări Agricole din Valencia a pregătit un program special de hrănire şi reproducere a iepurelui Valenciano, renumit pentru dimensiunile sale. Rasa va fi încrucişată cu iepurele domestic spaniol.

Este preconizat ca iepurele gigant, care poate să ajungă până la dimensiunea unui miel, va fi primit pe piaţa spaniolă ca o alternativă sănătoasă şi ieftină la carnea roşie. Aceasta va ajunge pe rafturile supermarketurilor în următorii trei ani.

Iepurii din rasa menţionată pot produce până la şapte kilograme de carne. Principala problemă este însă sporirea numărului de exemplare, deoarece doar câţiva "urecheaţi" Valenciano mai trăiesc acum, în două regiuni izolate din Spania.


Deci, carne de iepure este foarte recomandata pentru:

• cei care sunt preocupaţi de aportul scazut de calorii

• cei care au probleme cardiovasculare si se impune ca nivelul lipidelor şi al colesterolului să fie scăzut

• copii, adolescenţi şi femeile însărcinate caci au o nevoie tot mai mare de proteine, fier si vitamine.


Produsele din carne de iepure au un nivel de colesterol mult mai mic decat cel al carnii de pui, curcan, vita sau porc. De asemenea, carnea de iepure are un procent de grasime mai mic decat cea de pui, curcan, vita sau porc.
Este mai bogata in proteine .Este cea mai hranitoare carne pentru organismul omului. Poate fi consumata in orice perioada din an si este recomandata mai ales in perioada lunilor fierbinti de vara.
Carnea de iepure este des utilizata pentru protejarea sanatatii fiind introdusa adesea in dietele speciale, cum ar fi cele pentru pacientii cu boli de inima, varste inaintate, diete scazute in sodiu, scadere in greutate si altele. Deci sa nu va mirati daca veti auzi spunandu-se despre carnea de iepure ca este cea mai sanatoasa.
Ganditi-va ca un kilogram de carne de iepure are doar 1.600 de calorii (spre deosebire de cea de pui - 1.800 cal/kg , vitel - 1.820 , curcan – 2.500 , miel - 3.100 , vita – 3.200 , porc – 4.400).




Carnea de iepure este o aşa-numita carne albă este moale, fin-structura granulat, de culoare roz pal. Este moderat interpatrunsa de grăsimi şi este diferita de alte tipuri de carne, este de calitate superioară şi are un conţinut mai mic de proteine si grasimi. Datorită acestor calităţi, este usor de digerat , 90% ca si procent, fiind digestibilă de organismul uman, în timp ce proteina din carnea de vită - doar 62%. Utilă în special copiilor şi de persoanele în vârstă.
Datorita digestibilitatii sale ridicate, proteinelor valorose, continutului scazut de sodiu şi colesterol, este recomandata pentru ficat şi bolile vezicii biliare, ale stomacului, sistemului cardio-vascular, nu conţine reziduuri de antibiotice sau alte elemente nocive organismului uman. Carnea de iepure ere un continut ridicat de lecitina fapt care impiedica aparitia sau dezvoltarea aterosclerozei.
Intensitatea ritmului de crestere il face sa depaseasca cu mult acumularile in greutate ale altor specii domestibile, iepurele depasindu-si greutatea in primele patru luni de viata de 50 de ori cu op rata a acumularii de 3,5-3,7 kg. de unitati furajere pentru un un kg. de crestere in greutate.
În ferma Homestead de rasă de iepure pentru sacrificare pentru carnea este gata după 90 de zile, ajungând în timp ce masele 2,7-3 kg.
Bovinele, pentru a ajunge la varsta sacrificarii consuma 7-8 kg de unităţi furajere pentru 1 kg de creştere, pecand iepurele - nu mai mult de 3.7 kg, iar până la 2 luni consumă doar 2.6 kg de furaje pentru 1 kg de creştere în greutate. Acesta este motivul pentru care esista tendinţa de a reduce si mai mult varsta de sacrificare la iepuri. Cu cat aceasta se intampla mai devreme, cu atat raportul furaje/ kg crestere este mai economic. Este recomandabil ca iepurele sa se sacrifice nu mai tarziu de 77 de zile, cand greutatea sa este deja de 2,2-2,6kg
Carnea de iepure, spre deosebire de cea de vita sau de ovine, care au un pronuntat miros specific, adesea neagreat de consumatori, are un miros fin, placut si neintepator. Ea are un gust mai dulce, asemanatoare oarecum cu cea de pasare, fiind extrem de apreciata de nutritionisti pentru calitatile sale dietetici indiscutabile.
Totusi, carnea unui iepure supraingrasat nu mai are acelasi miros placut ca al unuia care se prezinta normal. In acest caz, inainte de preparare se va tine in bait, la fel ca si iepurele de camp.
Pentru a savura din plin gustul adevarat al carnii de iepure, este indicat a nu se gati cu condimente puternice care sa-i acopere mirosul si sa-i denatureze gustul. Foarte multi bucatari sting carnea de iepure in smantana, nefolosind defel mirodenii, cu exceptia sarii si a piperului. Totusi, daca aveti preferinta pentru condimente, trebuie sa tineti cont de faptul ca gustul carnii de iepure este putin dulce si se asorteaza cel mai bine cu condimente asiatice, gen scortisoara, anason, nucsoara etc. Asta nu inseamna ca, dupa gust, nu puteti folosi orice alt condiment. De pilda, preparat la cuptor, precum vanatul, rezulta o friptura pe care foarte multi o prefera celei din ruda sa aflata in libertate. Oricum, retete de preparare a carnii de iepure sunt atat de multe si de variate ca toate gusturile vor fi satisfacute.
Iepurele de casa se poate prepare in diferite moduri: la fum, prin fierbere, tocanite, ciorbe si borsuri, fripturi de toate felurile, preparat sub forma de carnati, etc




Stocare


La un interval de temperatura cuprins intre zero si patru grade ( 0-4 gr), carnea de iepure poate fi pastrata fara probleme timp de ptru zile. Pentru o perioada mai lunga de timp este necesara congelarea sa. Pentru a fi siguri ca isi va pastra savoarea, carnea de iepure se spala, se usuca, preferabil prin folosirea unui prosop curat, apoi se acopera cu un strat de ulei de masline, se infasoara in celofan si se introduce in congelator.

Carnea de iepure - compozitie



In fiecare an, peste 2 milioane de iepuri sunt crescuti si sacrificati in SUA pentru carnea lor extrem de apreciata, de aproximativ 200 000 de producatori.
________________________________________
PR conţinut. 100 g
Unitate
Conţinut Variantă
No.
Sursă

________________________________________
Energie
kj
525
00050

Proteine, în total [NCF: 6.25]
g
22,2
00134

N - total
g
3,6
00050

Grasimi, in total [FACF: 0.930]
g
4,0
00802

Acizi graşi saturaţi
g
1,6
00050

Monosaturate acizi graşi
g
0,8
00050

Aacizi graşi polinesaturaţi
g
1,3
00050

Hidraţi de carbon, în total
g
0,0
00802

Hidraţi de carbon, disponibile
g
0
00050

Zahăr
g
0
00000

Fibre alimentare
g
0
00000

Alcool
g
0
00000

Cenuşă
g
1,0
00804

Apa
g
74,6
00802

________________________________________
Vitamina A
Re
10,0
00050

Retinolul
micrograme 10
6.00 - 16.0
2
00118

Caroten.
micrograme 0
00000

Vitamina D
micrograme 0
T0069

Colecalciferol D3
micrograme

Ergocalciferol D2
micrograme

25-hidroxicolecalciferol
micrograme

Vitamina E
α-TE
0,40
4
00919

Alfa-tocoferol
mg de
0,40
4
00919

Vitamina K
micrograme 0
00000

________________________________________
Vitamina B1, tiamina
mg de
0,115
1
00113

Vitamina B2, riboflavina
mg de
0,14
1
00116

Echivalente de Niacin
NE
14,7
00050

Niacina
mg de
10,0
1
00112

Triptofan
mg de
4,67
00050

Vitamina B6
mg de
0,60
0.535 - 0.716
2
00119

Acid pantotenic
mg de
0,78
00810

Biotina
micrograme 1
00802

Acid folic
micrograme 5
00802

Vitamina B12
micrograme 10
00802

Vitamina C
mg de
3
00801

L-acid ascorbic
mg de


Acid L-dehidroascorbic
mg de


________________________________________
Sodiu, Na
mg de
58
1
00152

Potasiu, K
mg de
383
1
00152

Calciu, Ca
mg de
13
6.40 - 20.0
2
00806

Magneziu, Mg
mg de
28
1
00152

Fosfor, P
mg de
210
190 - 230
2
00806

Fier, Fe
mg de
0,8
1
00137

Cupru, Cu
mg de
0,15
0.100 - 0.190
2
00806

Zinc, Zn
mg de
1,7
1.60 - 1.70
2
00806

Iod, I
micrograme 0,55
69
00009

Mangan, Mn
mg de
0,038
0.026 - 0.049
2
00806

Crom, Cr
micrograme 2,0
0.300 - 3.00
2
00806

Seleniu, Se
micrograme 10
9.00 - 12.0
2
00806

Nichel, Ni
micrograme 0,5
1.00 - 2.00
2
00806



Aminoacizii
mg/100g
mg / g N
Sursă

________________________________________
Isoleucin
1,200
350
00153

Leucină
1,800
520
00153

Lizina
2,200
630
00153

Metionină
680
190
00153

Cistina
160
46
00153

Fenilalanina
920
260
00153

Tirozina
920
260
00153

Treonina
1,100
300
00153

Triptofan
280
79
00153

Valină
1,300
370
00153

Arginina
1,500
420
00153

Histidină
680
190
00153

Alanină
1,400
380
00153

Acid aspartic
2,200
620
00153

Acid glutamic
3600
1,010
00153

Glicina
1,100
320
00153

Prolină
890
250
00153

Serină
920
260
00153



________________________________________
Carbohidrati
g/100g
Sursă

________________________________________
Fructoză
0
00000

Glucoza
0
00000

Lactoza
0
00000

Maltoză
0
00000

Zaharoza
0
00000

Toate zaharuri, în total
0
00000

Amidon
0
00000

Fibre dietetice, total (AOAC)


________________________________________



Colesterol
mg/100g
Sursă

________________________________________
Colesterol
71
00802



Acizi graşi
g/100g
%
Sursă

________________________________________
C 4:0


C 6:0


C 8:0


C 10:0


C 12:0


C 14:0
0,099
2,66
00802

C 15:0
0,027
0,725
00802

C 16:0
1,14
30,6
00802

C 17:0
0,031
0,833
00802

C 18:0
0,349
9,38
00802

C 20:0


C 22:0


C 24:0


________________________________________
C 14:1


C 16:1
0,080
2,15
00802

C 18:1, n-9
0,710
19,1
00802

C 18:1, cis n-7


C 20:1, n-11
0,000
00802

C 22:1, n-9


C 22:1, n-11


C 24:1, n-9


________________________________________
C 18:2, n-6
0,792
21,3
00802

C 18:3, n-3
0,375
10,1
00802

C 18:4, n-3


C 20:4, n-6
0,072
1,93
00802

C 20:5, n-3
0,000
00802

C 22:5, n-3
0,049
1,32
00802

C 22:6, n-3




Total acizi grasi
g/100g
%
Sursă

________________________________________
Suma saturate
1,64
44,2
00050

Suma monosaturate
0,790
21,2
00050

Suma polinesaturate
1,29
34,6
00050

________________________________________
Suma n-3 acizi graşi
0,424
11,4
00050

Suma n-6 acizii graşi
0,864
23,2
00050

Acizi graşi trans








Conţinut per 100g Unitate
Conţinut

Energie
Kcal
125

Proteine, în total
g
22,200

N - total
g
3,550

Grasimi, total
g
4,000

Acizi graşi saturaţi
g
1,610

Monosaturate acizi graşi
g
0,770

Acizi graşi polinesaturaţi
g
1,260

Hidraţi de carbon, în total
g
0,000

Hidraţi de carbon, disponibili
g
0,000

Zahăr
g
0,000

Fibre alimentare
g
0,000

Alcool
g
0,000

Cenuşă
g
1,000

Apa
g
74,600

Vitamina A
Re
10,000

Retinolul
micrograme
10,000

Caroten.
micrograme
0,000

Vitamina D
micrograme
0,000

Vitamina E
ATE
0,400

alfa-tocoferol
mg de
0,400

Vitamina K
micrograme
0,000

Vitamina B1, tiamina
mg de
0,115

Vitamina B2, riboflavina
mg de
0,140

Echivalente de Niacin
NE
14,670

Niacina
mg de
10,000

triptofanul
mg de
4,670

Vitamina B6
mg de
0,600

Acid pantotenic
mg de
0,780

Biotina
micrograme
1,000

Acid folic
micrograme
5,000

Vitamina B12
micrograme
10,000

Vitamina C
mg de
3,000



Ing. George Popescu, eunescu@yahoo.com
Sus In jos
bv82tzu
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 42
Localizare : brasov
Data de inscriere : 18/10/2009

pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: Referitor pret si abator   pret carne iepuri EmptyMier Oct 28, 2009 7:18 am

MARIUSBMG a scris:
PRETUL CU CARE SE VINDE IN MAGAZIN IN SPANIA IL POTI VEDEA IN FOTOGRAFIA PE CARE O AM POSTATA
eu nu am vazut fotografia cu pretul si nici nu o gasesc pe forum.
sunt foarte interesat de afacerea cu iepurii, deja am si achizitionat cativa de proba...sa vedem ce si cum
as vrea sa discut cu mai multi dintre voi...dar vad ca nu prea e activitate pe aici.
Domnule Marius din Spania. Adresa mea de email sau de messanger este bv23tzu@yahoo.com...daca aveti timp si chef putem discuta mai multe acolo
Sus In jos
Continut sponsorizat





pret carne iepuri Empty
MesajSubiect: Re: pret carne iepuri   pret carne iepuri Empty

Sus In jos
 
pret carne iepuri
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» pret pentru iepuri in viu
» ABATOR IEPURI
» Vreau sa fac un abator de iepuri
» se cauta carne de iepuri pentru russia !!!
» Salutare tuturor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
crescatorul de iepuri :: crescatorul de iepuri :: ..membri se prezinta-
Mergi direct la: