crescatorul de iepuri
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

crescatorul de iepuri

forum este destinat crescatorilor de iepuri de rasa din romania
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

cumparam iepuri CASTOR REX , REX TRICOLOR, REX DALMATIAN
telefon 0732/049761

 

 carne de iepure

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
nikolasjucan
crescator
crescator
nikolasjucan


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 51
Localizare : alba
Data de inscriere : 01/03/2009

carne de iepure Empty
MesajSubiect: carne de iepure   carne de iepure EmptyDum Mar 29, 2009 1:58 pm

- METRO are in oferta actuala de vanzare carcasa de iepure la 35 ron / kg (8, 3 euro/kg)
- este profitabil de la achizitia de 1,6 euro pe kg viu la 8,3 la vanzare ( profitabil pentru ei nu pentru cine ii creste)
- apropo as vrea si eu admine, informatii despre firma din vest care achizitioneaza iepuri ( as putea livra vreo 30 de bucati peste 3 luni de zile)
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 183
Varsta : 58
Localizare : romania
Data de inscriere : 04/02/2009

carne de iepure Empty
MesajSubiect: Re: carne de iepure   carne de iepure EmptySam Apr 04, 2009 5:14 am

eu inteleg toata lumea doreste sa stie cine cumpara iepuri in strainatatea. eu am intrat pe filiera cu greu si nu sunt dispus sa dau informatii de genul asta, dar cand am alte intrebari pentru livrare de iepuri care depesesc cantitatile pe care le pot livra eu, o sa anunt aici pe forum si dau comenzile mai departe celor interesati fie cu sau fara un mic comision ( in functie de cheltuierile pe care le am eu sa atrag comanda)de regula contracte mare sunt garantat cu garantie bancare !!!
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 183
Varsta : 58
Localizare : romania
Data de inscriere : 04/02/2009

carne de iepure Empty
MesajSubiect: Re: carne de iepure   carne de iepure EmptySam Apr 04, 2009 5:22 am

nu vreau sa descurajezi pe careva , dar cu 30 de iepuri pe luna oricum nu este rentabil export daca tinem cont de cheltuierile care apar doar pentru toate avize necesare si costurile de transport. daca cineva are doar 30 de iepuri de vandut pe luna propun sa caute un hotel, restaurant,diverse persone italian care stau in romania etc si sa le vinda la bucata gata la carcasa.daca in metro sa vand u 8 euro pe kg ma gandesc cu un pret putin mai mic le cumvine sa le cumpare.(e doar o idea de a meu)despre diferenta de pret de la 1,6 euro pe kg in viu si vanzare pe raft cu 8 euro putem discuta mult si bine , dar eu am verificat toate costuri si nu mi frica cineva castiga prea mult daca luam in calcul toate costurile de la iepuri viu pana la carcasa ambalata pe raft si toate taxe, impozite, avize, costurile de transport, pierderea la sacrificare, ambalare etc. nu este un castig enorm.( din pacate legile sunt facute sa castige prea multi de la un iepure si crescatorul castiga cel mai putin)dar bineinteles pare un castig forte bun pentru cel care nu stie costurile de la ferma pana pe raft la metro !!!
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
deiutu
membru fidel
membru fidel
deiutu


Numarul mesajelor : 7
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/04/2009

carne de iepure Empty
MesajSubiect: Re: carne de iepure   carne de iepure EmptySam Apr 04, 2009 4:48 pm

Va spun ce se intampla in Italia.Acolo,sunt infiintate asa numitele "cooperative",care sunt de fapt niste asociatii intre producatorii de acelasi produs,de ex.vinul.Ar fi dificil ca fiecare taran sa aiba propria sa statie de imbuteliere, astfel ca unindu-se intre ei au pus pe picioare impreuna o statie cu tot ce implica ea pentru imbutelierea vinului si tot procesul care il implica acest lucru,iar ei nu fac altceva decat sa duca materia prima la punctul de prelucrare,adica strugurii.Aici cineva din asociatie se ocupa de toata treaba,si nu sunt prea multi,pana la 5 persoane,si tot ei se ocupa si de incheierea contractelor cu diverse puncte de desfacere a produsului finit: vinul imbuteliat si etichetat.Din cate stiu eu,membrii asociatiei isi i-au profitul dupa ce vinul se vinde,iar acest lucru este cert deoarece contractele se incheie inainte,deci se merge la sigur.Oricum produsul se vinde,iar in cazul vinului,cu cat mai vechi cu atat mai bine.Deci administratia cooperativei nu este un element strain producatorilor,la care ei isi vand strugurii,ci sunt ei insisi,face parte di breasla lor.Asta este un lucru esential,pt ca asa cel care administreaza afacerea nu poate dicta sau profita,nu poate impune legile sale,fapt care i-ar putea pune in dificultate pe tarani.
Tot asa s-ar putea proceda si in cazul afacerii cu iepuri.Sa fie o asociatie de cativa zeci de crescatori,si daca nu exista abator la noi,poate ar putea fi exportati vii ,insa in numar mare.Este dificil ca de unul singur sa poti pune ceva serios si viabil la cale,caci este necesara o investitie foarte mare pentru a produce mii de exemplare concomitent,bune pentru consum.Adica ar trebui ca cel care "administreaza" afacerea, sa nu fie o entitate straina de crescatori,ci sa faca parte dintre ei caci nu este normal ca persoanele de contact,adica administratorii sa castige mai bine decat producatorii,si sa-si impuna propriile legi : "daca nu-ti convine... dute-n alta parte", si care alta parte daca nu mai exista alta?Eu cred ca afacerea ar functiona,caci am citit pe siturile italiene ca productia de carne este insuficienta acolo.
Sus In jos
deiutu
membru fidel
membru fidel
deiutu


Numarul mesajelor : 7
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/04/2009

carne de iepure Empty
MesajSubiect: Re: carne de iepure   carne de iepure EmptySam Apr 04, 2009 4:51 pm

sunt 4 cai de reusita in afacerea asta cu iepuri(parerea mea):

1. daca vrei sa vinzi iepurele taiat este enorm de greu cu noile norme europene(de care am auzit si nu sunt foarte informat asupra lor), si in plus de toate nu ai un abator unde sa`i sacrifici

2. ii vinzi in viu, e ceva mai usor dar nu cred ca o sa obti un pret multimitor (cu o productie mica),dar si totusi sa zicem ca reuseti sa obti un pret bun, iti trebuie o gramada de hartii (autorizatie de functionare,autorizatie de la garda de mediu,aviz,autorizatie de constructie a fermei...etc.)

3. la mica intelegere, sa gasesti o firma care are ferma propie si nu face fata, dar este putin cam greu, iar tu sa suplimentezi productia acelei ferme cu productia ta (e doar o idee de cale de mijloc)

4.
* sa ne strangem mai multi crescatori de iepuri,
* sa infiintam o asociatie
* sa aflam cam la cat s`ar ridica costul unui abator
* sa impartim costul in parti egale
* sa punem banii
* sa incepem demersurile de constructie



In acest mod cred ca am iesii cel mai in avantaj....pe langa faptul ca ne vom abatoriza iepurii nostrii vom putea sa abatorizam si pe baza de contract pt alti crescatori de unde vom mai avea de gastigat si in acest fel ne putem extinde afacerea. din moment ce ai carcasa de iepure in camera de congelare sau esti gata sa abatorizezi poti sa discuti cu magazine mari, lanturi de magazine, hypermarketuri, supermarketuri, etc.

toate chestiile astea`s dificile, sunt constient, dar merita pt ca daca noi nu ne miscam nu se va misca nimeni pt noi, vedeti bine si voi ca statul nu ne ajuta cu mai nimic si nu`i interesat de cunicultura

toate acestea necesita seriozitate si incredere reciproca, ceea ce nu prea se gaseste la noi, eu insa vreau sa cred ca se poate si ca toti ne dorim sa sa avem profit cat mai mare si sa fim multumiti de munca noastra si de roadele ei.


postati si voi opinii/corectii/idei la schema propusa de mine
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 183
Varsta : 58
Localizare : romania
Data de inscriere : 04/02/2009

carne de iepure Empty
MesajSubiect: Re: carne de iepure   carne de iepure EmptyLun Apr 06, 2009 4:21 am

dupa mine problema nu este abatorul.abator exista deja in romania.le ar trebuia doar destul de lucru si bineinteles desfacere. problema care o vad eu pentru multi este desfacere.sunt de acord cu idea de a infinta o asociatia dar la fel de bine stiu este un lucru forte complicat in romania sa aduci multe persoane in aceasi loc sa isi si arate interesul.am fost presetinte a unei asociatia si am constatat ca nu este posibil sa faci ceva sa fie bine pentru toti.fiecare membru sa gandeste doar la afacerea lui si aici este problema cel mai mare.cand o sa inceapa toata lumea sa isi schimbe un picut stil de gandiere ar putea sa iasa si idea unei asociatia. eu am organizat cateva expozitii si cand era nevoie de gasit oameni sa ajuta la organizare am ramas singur si am fost nevoit sa platesc munca la alti in afare asociatia. dupa cand era gata tot si sau ajuns la calcule ( cu totul a iesit cu profit) toti membri a asociatie sau pus intrbari dece costurile sunt atat de ridicat.o alta problema este sa aduci membri la sedinte. e vorba de distanta intre ei. indiferet unde faci intalnirile niciodata nu o sa fie bine pentru toti.eu personal am deschis forum pentru aici nu mai conteaza distanta.si putem la fel discuta orice.am observat exista si un group pe yahoo legat de iepuri si citesc mesaje lor cu attentie. si ei encerca sa infinteze o asociatie de poate jumatate an si stau total pe loc din cauza nu reusesc sa gaseasca locatia si termen care ar fi bine pentru toata lumea.deasemena trebuie sa spun sunt forte multe persoane care defapt cresc iepuri doar de hobby si nici nu ar investii prea mult si din caza asta isi vede lucrurile altfel ca unu care doreste se faca o adevarata afacere din crestere de iepuri.idea mea merge spre infintare unor centr de colectare de iepuri in cateva judete din tara ( chiar fara asociatie) unde crescatori de iepuri pot sa livreze ce au de vanzare si din centre de colectare sa fie iepuri dus la abator din strainatate. din pacate intervine legea transporturilor de animale (va fi distante de peste 65 km)deasemena este greu de realizat din punctul legea sanitar veterinar.dar ma gandesc nu este total imposibil.desfacere pentru iepuri exista!!! nu asta este problema in romania. problema sunt cantitatile si preturi.sa faci export trebuie sa ai cateva mii de iepuri pe luna si bineinteles pretul nu este forte mare pe kg dar nu de neglijat.cu un calcul correct se pot vinde iepuri in viu si cu 1,2 - 1,5 euro pe kg in viu daca cantitatea corespunde.daca alte tari pot produce la preturi asta o putem si noi. eu nu vad o problema in asta.o afacere buna nu se vede la castig mare si rapid. o afacere buna este o afacere unde fiecare isi castiga portia si asta cat se poate de mult timp!!!
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
Continut sponsorizat





carne de iepure Empty
MesajSubiect: Re: carne de iepure   carne de iepure Empty

Sus In jos
 
carne de iepure
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» despre carne de iepure
» retete cu sau din carne de iepuri
» intrebare iepuri
» Vreau sa fac un abator de iepuri
» carne de iepuri care au trecut prin mixomatoza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
crescatorul de iepuri :: ..despre iepuri :: ..despre carne-
Mergi direct la: