crescatorul de iepuri
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

crescatorul de iepuri

forum este destinat crescatorilor de iepuri de rasa din romania
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

cumparam iepuri CASTOR REX , REX TRICOLOR, REX DALMATIAN
telefon 0732/049761

 

 probleme....

In jos 
+2
iunicu
deiutu
6 participanți
AutorMesaj
deiutu
membru fidel
membru fidel
deiutu


Numarul mesajelor : 7
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/04/2009

probleme.... Empty
MesajSubiect: probleme....   probleme.... EmptyJoi Apr 02, 2009 12:34 pm

dupa cum v`am spus, eu sunt inca in faza de proiectare cu pixu pe hartie a tot ceea ce include aceasca microferma de urecheate. pana acum totul imi da bine, mai putin valorificarea/vinzarea iepurilor...

eu de felul meu sunt foarte precaut si caut sa identific cat mai multe eventuale probleme/cheltuieli suplimentare

tot incerc sa gasesc un abator sau o firma care sa fie interesata de cumpararea exemplarelor pentru taiere.....m`am impotmolit aici pana la genunchi.....

consider ca voi sunteti mai bine informati ca mine si mai bine pusi la curent cu aceste probleme si din acest motiv v`as ruga sa`mi dati un sfat sau sa ma indreptati spre o directie buna de urmat (o firma care achizitioneaza iepuri/abator/exportator)

ma gandesc la cum ar fi mai bine, sa:

1. cumpar o familie sau 2 si sa incep sa produc si intre timp sa ma informez despre o piata de desfacere

2. nu cumpar nimic pana nu gasesc piata de desfacere

aici am nevoie de voi, sa ma sfatuiti cum ar fi mai bine

intentiile mele asupra infiintarii aceste microferme sunt foarte serioase si nu veau sa ma dau batut

va rog sa`mi dati un sfat

multumesc mult tuturor!
Sus In jos
iunicu
crescator
crescator
iunicu


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti-Snagov
Data de inscriere : 26/02/2009

probleme.... Empty
MesajSubiect: Re: probleme....   probleme.... EmptyVin Apr 03, 2009 11:07 am

Nu stiu daca am inteles bine dar pe acest forum o sa primesti sfaturi despre cum sa cresti iepurii, despre cum sa-i tratezi, cum sa-i inmultesti dar cand intreaba cineva despre cum se fac banii toata lumea se face ca nu vede.
Ma confrunt cu aceiasi problema si am incetat sa intreb.
Citesc ce scriu altii si atat. Eventual raspund unde stiu din ce am studiat dar ca si experienta practica sunt 0,0.
Daca ar fi dupa mine ar trebui sa te axezi pentru inceput pe neamuri, prieteni, prieteni ai prietenilor si pe urma sa te adresezi unui abator extern findca in tara nu exista nici unul.
Eu am anuntat cativa prieteni asupra intentiei mele pe viitor de a creste iepuri si cativa au ridicat degetele ca si viitori clienti fideli.
Bafta!!!!
Sus In jos
deiutu
membru fidel
membru fidel
deiutu


Numarul mesajelor : 7
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/04/2009

probleme.... Empty
MesajSubiect: Re: probleme....   probleme.... EmptyVin Apr 03, 2009 2:04 pm

pai treaba sta in felul urmator:

eu intentionez sa fac ceva serios...nu vreau sa ma apuc sa cresc iepuri din pasiune, vreau sa fac o afacere serioasa, nu prea seamana o afacere serioasa sa vand 10 iepuri p luna cu 50 ron unu...si din acest motiv nu ma pot baza pe prieteni si rude(care mai au pretentia sa iti plateasca si mai putin)

acuma nu pot sa`mi dau seama de ce nu se gaseste in toata romania asta un abator de taiat iepuri si mai ales de ce toata lumea vorbeste si nimeni nu pune in aplicare nimic....adica in sensul ca unii lucreaza cu iepurii de f multa vreme si probabil au si un oarecare profit....poate ar fi fost bine sa investeasca acel profit intr`un abator....

eu am o multime de idei....dar uite ca ma impiedica sa le pun in aplicare tocmai treaba asta idioata cu valorificarea animalelor.....

am mai postat si am mai citit si alte forumuri....o sa mai vedem.....

daca mai auzi ceva sa`i spui si mie

mc!
Sus In jos
iunicu
crescator
crescator
iunicu


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti-Snagov
Data de inscriere : 26/02/2009

probleme.... Empty
MesajSubiect: Re: probleme....   probleme.... EmptyLun Apr 06, 2009 2:37 am

Vrei sa faci ceva serios si vrei totul pe tava?
Vrei sa faci bani si nu ai nici o idee? Pai nimeni nu o sa reuseasca daca nu-si pune capsorul la lucru.
Gandeste ce vrei sa faci dar trebuie sa fie ceva ce tu iubesti, sa fie legat de un hobby al tau. Cine consuma ce produci tu? Cum ajunge produsul tau la publicul tinta? Cum poti fi mai bun decat concurenta? Cat esti dispus sa renunti la tabieturi, prieteni, familie pentru a reusi in afacere
Daca nu iubesti iepurii nu te apuca de ei pentru bani!
Mai bine construieste tu un abator sau cumpara-ti o izoterma cu care sa scumperi carcase de la abatoarele din ungaria, de exemplu si fa-ti o firma de desfacere si distributie in tara.
Ori cumpara un camion si adapteaza-l pentru transportul animalelor vii si colecteaza exemplarele de la crescatori pentru abatoarele din afara. Apuca-te de crescut melci sau rame rosii(pentru pescari) dar nu te inhama la crescut animale migaloase daca nu simti macar putina pasiune!
Detin o mica afacere in comert si crede-ma daca nu simti ca domeniul iti este drag, o sa te pierzi pe drum.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 183
Varsta : 58
Localizare : romania
Data de inscriere : 04/02/2009

probleme.... Empty
MesajSubiect: Re: probleme....   probleme.... EmptyLun Apr 06, 2009 3:56 am

pentru cei care doresc o afacere la cheie este oferta de iepuri cu desfacere pe baza de contract pe www.crescatorul.com
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
iulian
crescator
crescator
iulian


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Localizare : Harghita
Data de inscriere : 07/03/2009

probleme.... Empty
MesajSubiect: Re: probleme....   probleme.... EmptyLun Apr 06, 2009 6:37 am

cat Este adevarat ?
Iepurasii crescuti pe pardoseala din gratar de la traditionalele custi din comert
au nevoie sa li se taie unghiie ? Daca da puteti sa postati niste poze ceva referitor
la cum si cu ce se face ? ca sa nu fie raniti.
Va multumesc mult
Sus In jos
iulian
crescator
crescator
iulian


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Localizare : Harghita
Data de inscriere : 07/03/2009

probleme.... Empty
MesajSubiect: Re: probleme....   probleme.... EmptyMar Apr 07, 2009 11:27 pm

pale Va rog daca puteti sa ma ajutati.Am inceput cu un efectiv mic pentru ai cunoaste urmand sa ma extind pe parcurs pentru o afacere serioasa.
Care ar putea fi motivul pentru care ele sa nu doreasca sa se imperecheze ? Sunt tinere 1an nu sunt prea grase , nu manifesta nici un semn stau in cusca zici ca am pisici.Recomandat ar fi ca masculi sa fie tinuti in alt spatiu dar daca aceasta posibilitate nu este ce se poate face.Peste tot unde am citit scrie ca sunt foarte usor de crescut de inmultit.Cu siguranta sunt mici secrete care observ ca nu prea se impartasesc ,dar daca aici sunt crescatori si viitori crescatori poate ma ajutati.Stiu ca informatiile costa dar aici suntem impreuna pentru ca toti vrem sa reusim " DE UNUL SINGUR ESTE GREU IMPREUNA NIMIC NU ESTE IMPOSIBIL "
Sus In jos
Synapse
membru fidel
membru fidel
Synapse


Numarul mesajelor : 5
Varsta : 35
Localizare : Faurei ,jud.Braila
Data de inscriere : 09/04/2009

probleme.... Empty
MesajSubiect: Re: probleme....   probleme.... EmptyJoi Apr 09, 2009 10:42 am

nu sunt eu expert dar din cate am citit si eu este posibil ca femela sa sufere de boala de reproducere:
Anomalii ale apetitului sexual:

Absenta libidoului la mascul si al caldurilor la femela reflecta acea stare particulara de anomalie sexuala cunoscuta sub numele de anafrodizie.
"Bolile iepurelui de casa si combaterea lor"
Vlaicu Stanescu
(de aici am luat acest raspuns)
Sus In jos
marianflavius
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 46
Localizare : Deva
Data de inscriere : 13/03/2011

probleme.... Empty
MesajSubiect: Buna. Sunt nou pe aici si am primit niste iepuri. Daca reusesc vreau sa-i inmultesc.Am intampinat o problem   probleme.... EmptyDum Mar 13, 2011 12:48 am

Buna. Am primit niste iepuri. Daca reusesc vreau sa-i inmultesc.Am intampinat o problema se baloneaza. Ce as putea face preventiv sau cum as putea sa-i tratez pe cei bolnavi? Hrana constanta zilnica este lucerna, porumb, coji de morcov, morcov, sfecla rosie grau.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 183
Varsta : 58
Localizare : romania
Data de inscriere : 04/02/2009

probleme.... Empty
MesajSubiect: Re: probleme....   probleme.... EmptyDum Mar 13, 2011 6:21 am

marianflavius a scris:
Buna. Am primit niste iepuri. Daca reusesc vreau sa-i inmultesc.Am intampinat o problema se baloneaza. Ce as putea face preventiv sau cum as putea sa-i tratez pe cei bolnavi? Hrana constanta zilnica este lucerna, porumb, coji de morcov, morcov, sfecla rosie grau.

administreaza cateva zile doar fan uscat si bagi in apa o singura zi coccistop - (2mml pe un litru de apa).coccistop se pune o zi pe saptamana in apa de baut.
porumb nu se dau la iepuri ( doar daca vrei sa le ingrasi) morcov doar putin asa o data o bucata la cativa zile. sfecla rosie si grau la fel nu se dau.
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
Continut sponsorizat





probleme.... Empty
MesajSubiect: Re: probleme....   probleme.... Empty

Sus In jos
 
probleme....
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» probleme la un mascul
» probleme cu femelele
» probleme la iepuroaice
» PROBLEME IEPUROAICA
» probleme de nastere

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
crescatorul de iepuri :: crescatorul de iepuri :: ..discutii despre iepuri-
Mergi direct la: