crescatorul de iepuri
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

crescatorul de iepuri

forum este destinat crescatorilor de iepuri de rasa din romania
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

cumparam iepuri CASTOR REX , REX TRICOLOR, REX DALMATIAN
telefon 0732/049761

 

 tratamente preventive

In jos 
+5
mihiab
nikolasjucan
iulian
Cretu
Admin
9 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 183
Varsta : 58
Localizare : romania
Data de inscriere : 04/02/2009

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: tratamente preventive   tratamente preventive EmptyJoi Feb 05, 2009 10:22 am

ca si tratamente preventive administrezi urmatorele:

1 zi pe sapt pun in apa de baut 2mml de coccistop per 1 litru de apa
(preventiv contra coccidioza)
1 data pe luna adaug AD3E 2mml pe un litru de apa de baut timp de 5 zile ( AD3E fixeaza calciu din mancare in corb)
1 data in 3 luni adaug in apa 2mml de enrofloxacina intru un litru de apa de baut
( deparazitare interior)
pui la 6 - 8 sapt se vaccineaza cu mixohemoragivac
adulte de doua ori pe an ( eu vaccinezi de regula in luna martie si septembrie)
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
Cretu
nou pe site
nou pe site
Cretu


Numarul mesajelor : 4
Varsta : 50
Localizare : jud. Prahova, loc. Boldesti-Scaeni
Data de inscriere : 17/09/2009

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Re: tratamente preventive   tratamente preventive EmptyJoi Sept 17, 2009 1:07 am

Vaccinarea cu mixohemovirovac, poate fii facuta de crescator, sau numai de catre veterinar, si de unde se poate procura?
Sus In jos
iulian
crescator
crescator
iulian


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Localizare : Harghita
Data de inscriere : 07/03/2009

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Re: tratamente preventive   tratamente preventive EmptyDum Sept 27, 2009 11:02 pm

Vaccinarea o poți face tu după ce vezi prima data.Nu este greu.
SUCCES
Vaccinul îl găsești la farmaciile veterinare la liber sau pe baza de comanda.
Sus In jos
Cretu
nou pe site
nou pe site
Cretu


Numarul mesajelor : 4
Varsta : 50
Localizare : jud. Prahova, loc. Boldesti-Scaeni
Data de inscriere : 17/09/2009

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Re: tratamente preventive   tratamente preventive EmptyLun Sept 28, 2009 1:56 am

Very Happy Multumesc ptr raspuns, i-mi pierdusem orice speranta ca mai viziteaza cineva acest forum, sincer, eu l-as dori mult mai animat. Am rezolvat intre timp, le-am facut singur vaccinul, si le administrez periodic si Sulfacoccirom sau Albastru de Metil in apa de baut. Mi-a fost recomandat si Rombendazol F(ca substitut pentru Verizen sau Vermizol)dar nu stiu cum sa le administrez. Ca doza stiu ca trebuie administrat o pastila/kg corp, dar cum ii conving sa ia pastilele?
Salutare!
Sus In jos
iulian
crescator
crescator
iulian


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Localizare : Harghita
Data de inscriere : 07/03/2009

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Re: tratamente preventive   tratamente preventive EmptyLun Sept 28, 2009 5:46 am

Nu te mai pot ajuta Sad
Eu le dau doar ce scria Admin puțin mai sus : coccistop ; AD3E
Nu am avut probleme
Sus In jos
nikolasjucan
crescator
crescator
nikolasjucan


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 51
Localizare : alba
Data de inscriere : 01/03/2009

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: boli la iepuri   tratamente preventive EmptyMier Oct 07, 2009 9:01 am

pentru raie auriculara ( la urechi) stie cineva tratamentul)?
Sus In jos
mihiab
membru fidel
membru fidel
mihiab


Numarul mesajelor : 9
Varsta : 44
Localizare : alba
Data de inscriere : 11/03/2009

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Re: tratamente preventive   tratamente preventive EmptyMier Oct 07, 2009 11:18 pm

am tratat un iepuroi acum 2 ani de raie da nu mai stiu substanta Sad . La prima farmacie unde am intrebat mi-a zis sa-l taiem ca nu scapa Sad (avea urechea plina si sangera uneori) . La a doua farmacie ne-a dat o fiola ce am inmultit-o in 2 l de apa . Tratamentul trebuia aplicat tamponand cu pansament inbibat in solutie 5 zile ......noi nu am reusit ca-ci ,,urla,, saracu de durere ...prin urmare am inprovizat Very Happy am pus solutia (foarte urat mirositoare) intr-o sticla cu pompita de spalat geamuri i-am acoperit iepurelui ochii si am pulverizat in ureche.De la primul tratament aplicat a inceput sa-si revina miraculos .Imi pare tare rau ca nu mi-am notat denumirea ...intreaba prin farmacii poate gasesti solutia respectiva .
Sus In jos
Cretu
nou pe site
nou pe site
Cretu


Numarul mesajelor : 4
Varsta : 50
Localizare : jud. Prahova, loc. Boldesti-Scaeni
Data de inscriere : 17/09/2009

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Re: tratamente preventive   tratamente preventive EmptyJoi Oct 08, 2009 12:44 am

Mihai, tratamentul tau pare miraculos, ar fii bine daca ti-ai aduce aminte, sau poate te-ai interesa tu despre solutia respectiva, si ne-ai aduce la cunostinta. Eu tratez cu DEXOGEN, si IVER_MITE_OTIC, dar in afara de o slaba ameliorare, dupa aproape 2 saptamani, nimic!
IVER_MITE_OTIC-ul, mi-a fost recomandat si de un crescator, si de farmacist. Macar am alinarea ca nu s-a extins. albino
Sus In jos
eunescu09
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 66
Localizare : Dabuleni
Data de inscriere : 11/10/2009

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Re: tratamente preventive   tratamente preventive EmptyDum Oct 11, 2009 11:18 pm

Medicamentatia la iepuri


Coccidioza : Toltazuril ( substanta activa ) – foarte puternic, Baycox, Sulfachinoxalina, Sulfadiazina, Sulfadimidina, Salinomicina, Diclazuril, Robenidin, Coccitostop, Gelliprim Orale.


Hemoragii dupa coccidioze: Vitamina K asociat cu coccidiostatice

Boala hemoragica ( Septicemia virala, RHD ): Cunipravac (Cunipravac-RHD), Mixohemovirovac,
Mixohemoragivac.

Colibaciloza: Enrofloxacina

Salmonelloza ( complicatii gastro. ) : Enrofloxacina

Mixomatoză: Mixohipra-H, Mixohemoragivac

Endo si ectoparaziti: Ivermectina (tratament intern, injectabil subcutanat). Albendazol (tratament extern, peros).

Raia auriculara: Evomec (s.a. Ivermectina) + ulei comestibil ( uns zona afectata pentru inmuierea pielii.

Raceala: Colistina, Doxicilina

Rani, Plagi, Pododermatite - Afectiuni podale : Neocaf spray, Asocilin + apa oxigenata, Mibazon + apa oxigenata, Tetraciclina simpla – este totusi cea mai slaba + apa oxigenata

Diareea atipica ( diareea netipica unei boli anume ci doar un deranjament stomacal): Otet de mere, Frunze de stejar, Crengi si frunze de salcam.

Vitaminizare: Vitamm 2, Promotor, Provimi ( furaj medicamentos ), Sare bulgari + o bucata BCA

Dezinfectie custi: Cloramina efervescent

Pasteureloza (septicemia hemoragica ): Eritrom, Galimicin, Streptomicina, Enrofloxacina, Neomicina, Tetraciclina, Cloramfenicol.

Dermatomicoze: Clotrimazol ( Canesten ), Enikomazol ( Inaverol ), Griseofluvin ( Licoden M ), Ketokonazol ( Nizarol ).

Plagi, Infectii, Stomatite: Oxivet ( oxitetraciclina), Terramycin ( oxitetraciclina ).

Plagi, Afectiuni podale ( Pododermita ): Negerol

Afectiuni ale ochilor, cataracta purulenta : Ceai de musetel + Gentamicina picaturi ( picaturi de ochi de la farmacia umana. )

Balonari: Enteroguard cate o pastila pe zi timp de 5 zile, incepand cu varsta de 3-4 saptamani, Colitrim, Otet de mere

Stranut nealergic: Colitrim

Stranut alergic: - fara tratament -




Antibiotice pentru iepure


Diaree, Dizenterie, Slabire, Cadera parului: Penicilina, Ampicilina, Cefalexina

Caderea parului: Spiramicina

Diaree, Slabire accentuata: Canamicina

Diaree: Tilozina





Tratamente preventive la iepurii de casa

- 1 zi pe sapt pun in apa de baut 2mml de Coccistop per 1 litru de apa (preventiv contra coccidiozei) sau alt coccitostop
- acidifiant Nutrisure (produs natural), rol antibiotic si stimulator de crestere prin imbunatatirea digestiei. Dozaj: 1ml/l apa, permanent pana la 4 luni.
- Albastru de metilen – de doua ori pe luna.
- 1 data pe luna se adauga AD3E 2mml pe un litru de apa de baut timp de 5 zile ( AD3E fixeaza calciu din mancare in corp)
- 1 data in 3 luni se adauga in apa 2mml de Enrofloxacina intru-un litru de apa de baut
( deparazitare interior)
- pui la 6 - 8 sapt se vaccineaza cu Mixohipra-H
- adulte se vaccineaza cu Mixohipra-H de doua ori pe an (de regula in luna martie si septembrie)
- Colitrim un mg. de la 3-4 saptamani / un litru de apa timp de 5 zile ( preventiv pentru balonari). Cand se umfla trebuie si atunci
- Ivermectina ( paraziti interni ) si Albendazol ( purici )


Ing. George Popescu, eunescu09@yahoo.com




Vaccinuri de la Romvac Vaccinuri pentru iepuri
HEMOVIROVAC
MIXOHEMOVIROVAC
MIXOROMVAC-O
Sus In jos
mihiab
membru fidel
membru fidel
mihiab


Numarul mesajelor : 9
Varsta : 44
Localizare : alba
Data de inscriere : 11/03/2009

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Re: tratamente preventive   tratamente preventive EmptyMier Sept 01, 2010 1:23 pm

cam tarziu raspund scuze
substanta e NEOSTOMOSAN fiola de 5 ml
Sus In jos
nikolasjucan
crescator
crescator
nikolasjucan


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 51
Localizare : alba
Data de inscriere : 01/03/2009

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Re: tratamente preventive   tratamente preventive EmptyMar Oct 26, 2010 1:41 pm

pentru raia auriculara cred ca am un tratament mai bun ( l-am folosit de 2-3 ori si a dat rezultate excelente;
Evomec (ivermectina) + ulei comestibil, se amesteca in cantitatii egale, se face un tampon mai gros cu vata - de obicei legat la capatul unui bat de grosimea unui creion- si se aplica prin ungere acest amestec in urechi si in zonele afectate de raie o data pe zi timp de 5-7 zile, rezultat garantat suta la suta
Sus In jos
draganilie
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 40
Localizare : carcea
Data de inscriere : 18/04/2011

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: coccistop   tratamente preventive EmptyLun Apr 18, 2011 8:30 am

coccistop se administreaza simplu?
Sus In jos
draganilie
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 40
Localizare : carcea
Data de inscriere : 18/04/2011

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: geliprim   tratamente preventive EmptyLun Apr 18, 2011 8:35 am

geliprim este bun pentru balonari?
Sus In jos
tachebobescu
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 52
Localizare : Banesti
Data de inscriere : 03/07/2011

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Raia auriculara   tratamente preventive EmptyDum Iul 03, 2011 11:52 pm

Puteti folosi orice antiparazitar extern (gen neostomosan, etc., gasiti la orice farmacie veterinara)dar cu recomandarea de a-l aplica diluat in ulei comestibil in concentratie tripla decat este recomandat pentru dilutia in apa la imbaiaere. Cu solutia uleioasa aplicati odata pe zi sau la doua zile cu vata infasurata pe pensa.
Sus In jos
tachebobescu
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 52
Localizare : Banesti
Data de inscriere : 03/07/2011

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Coccistop   tratamente preventive EmptyDum Iul 03, 2011 11:56 pm

draganilie a scris:
coccistop se administreaza simplu?
La administrarile de coccidiostatice se recomanda asocierea de preparate cu Vit K pentru a preveni hemoragiile (este un mecanism prin care tratamentul scade productia de vit K si favorizeaza hemoragiile.)
Sus In jos
Johhny
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 34
Localizare : Chisinau
Data de inscriere : 16/03/2012

tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Re: tratamente preventive   tratamente preventive EmptyVin Mar 16, 2012 9:46 am

Salut, dupa ce am facut vaccina contra mixomatozei a aparut si boala la citiva iepuri,spuneti va rog se trateaza sau trebuie de sacrificat iepurii?
Sus In jos
Continut sponsorizat





tratamente preventive Empty
MesajSubiect: Re: tratamente preventive   tratamente preventive Empty

Sus In jos
 
tratamente preventive
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» TRATAMENTE
» TRATAMENTE IEPURI
» referitor la tratamente
» referitor la tratamente

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
crescatorul de iepuri :: ..despre iepuri :: ..boli si tratamente-
Mergi direct la: