crescatorul de iepuri
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

crescatorul de iepuri

forum este destinat crescatorilor de iepuri de rasa din romania
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

cumparam iepuri CASTOR REX , REX TRICOLOR, REX DALMATIAN
telefon 0732/049761

 

 Un sfat va rog.

In jos 
3 participanți

un sfat daca se poate
bgfbg
Un sfat va rog. Bar_left0%Un sfat va rog. Bar_right
 0% [ 0 ]
gggg
Un sfat va rog. Bar_left100%Un sfat va rog. Bar_right
 100% [ 1 ]
Total voturi : 1
 

AutorMesaj
Roxi
nou pe site
nou pe site
Roxi


Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 30/12/2011

Un sfat va rog. Empty
MesajSubiect: Un sfat va rog.   Un sfat va rog. EmptyDum Ian 01, 2012 8:28 am

Habar nu am daca am scris unde trebuie, nu ma prea pricep. As avea nevoie de putin ajutor, am un iepure berbecat de 2 ani si o luna,are aprox 2 kg, si problema e ca de cv vreme e bolnavior.In preajma craciunului am observat ca i-au aparut niste bube pe marginile urechilor si se tot scarpina.Am crezut ca e vorba de mixomatoza, dar in data de 15 dec. i s-a facut vaccinul.in data de 27 seara pe la 22:30 am fost de urgenta la un doctor veterinar care nu stia exact ce are, dar i-a facut niste antibiotice injectabile si vitamine ca era cam blegut.In urmatoarea zi am mers la un alt doctor sa vad totusi ce zice ca ar avea, din nou nu stia exact dar i-a facut in continuare injectie cu antibiotice. A continuat tratamentu in total 4 zile cu antibiotice.Bubele se retrag, l-am mai curatat cu apa oxigenata si am folosit unguent asocilin . Ieri am observat ca la urechea drapta la baza(langa cap) s-a inrosit pe o portiune mai mare.L-am uns cu unguentul acela dar nu stiu ce sa mai fac.Miercuri a zis doctorul sa mergem la un control.Daca se pricepe cineva, va rog sa imi dati ceva sfaturi pentru ca habar nu am ce sa fac sa treaca tot.Il am de mic si nu a mai fost bolnavior niciodata.Tin sa precizez ca stau la bloc si il tin cu mine in camera. Multumesc!
Sus In jos
marianflavius
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 46
Localizare : Deva
Data de inscriere : 13/03/2011

Un sfat va rog. Empty
MesajSubiect: Re: Un sfat va rog.   Un sfat va rog. EmptyJoi Ian 19, 2012 12:40 pm

sper sa nu fie prea tarziu. cu ceva timp in urma am vaccinat iepurii impotriva mixomatozei. dupa vreo 2-3 saptamaniau aparut niste bube mari cam 1 cm diametru . am ers la un spital pt animale si dermatologul de acolo a spus ca este o forma usoara de mixomatoza. iau facut niste injectii (nu mai stiu ce fel)si mi-a dat tratament pe inca 2 zileinjectabil a spus ca sunt 50% sanse sa scape dar eu tineam acel iepure pt prasila. lam sacrificat si ingropat in pamant( nu l-am consumat ).discutand cu alti crescatori am ajuns la concluzia ca se chinuie si el si eu. ii creste imunitatea ...dar cand?
Sus In jos
Roxi
nou pe site
nou pe site
Roxi


Numarul mesajelor : 3
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 30/12/2011

Un sfat va rog. Empty
MesajSubiect: Se poate!   Un sfat va rog. EmptySam Ian 21, 2012 10:13 am

Orice e posibil unde exista speranta!...Eu nu tin iepurele nici ptr blana si nici ptr carne.Nici in ziua de azi nu mi s-a spus ce a avut iepurele meu, dar important este ca acum se simte mult mai bine. Am umblat pe la 3 medici cu el,(ca asa e in Romania si la oameni si la animale) niciunul nu a stiut exact ce are. I-a dat 2 serii de antibiotice injectabile timp de 4 zile fiecare si vitamine injectabile de vreo 3 ori ptr ca era slabit.I-am cumparat si eu tot felul de mancare cu vitamine si apa cu vitamine.Acum se simte mult mai bn, se plimba prin casa tot dupa mine,mananca bine, mai nou nu ma lasa sa invat ptr sesiune ca vine in pat sa il scarpin:))). Bubele de pe urechi au devenit coajba si au cazut. Niste probleme cu respiratia ink mai are desi doctorita la care am fost ultima data i-a pus niste picaturi si i-a curatat nasul, daca cumva nu trece sapt asta problema voi merge iar ptr picaturi in nas. Ochiul drept i-a lacrimat din cauza ca sub pleoapa avea cv ce il deranja,(probabil i-a intrat cv de la fan, controlati-va si voi animalutele daca observati cv) habar nu am ce dar l-a scos cu penseta si acuma e bine.Sper sa am noroc sa fie sanatos si sa am parte de el mult timp de acum in colo. Mi-e groaza sa nu se mai imbolnaveasca, am cheltuit sute de lei cu el la doctori, un doctor chiar a profitat ca m-a vazut disperata si a umflat tariful, dar asta e viata ma bucur ca a scapat, mi-as da toti banii numa sa il vad bn.Nu-mi ramane decat sa sper ca se va reface complet si la vara sa-l scot in parc la iarba verde:)
Sus In jos
m4ry4
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 45
Localizare : galati
Data de inscriere : 09/04/2012

Un sfat va rog. Empty
MesajSubiect: un sfat urgent va rog!!!!!!!   Un sfat va rog. EmptyLun Apr 09, 2012 10:58 pm

Am niste iepurasi belgieni in varsta de 10 saptamani cam bolnaviori. Sunt balonati si acum au si diaree le -am dat coccistop dar starea lor nu se imbunatateste,2au si murit ceilalti sunt slabiti si nu mananca .Ce le mai pot face? Se transmite si la iepurii adulti? Sad No
Sus In jos
Continut sponsorizat





Un sfat va rog. Empty
MesajSubiect: Re: Un sfat va rog.   Un sfat va rog. Empty

Sus In jos
 
Un sfat va rog.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» BOLI IEPURI
» va multumesc pentru sfat
» Sfat perntru administratie
» Ce as putea face?Un sfat va rog

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
crescatorul de iepuri :: crescatorul de iepuri :: ..discutii despre iepuri-
Mergi direct la: