crescatorul de iepuri
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

crescatorul de iepuri

forum este destinat crescatorilor de iepuri de rasa din romania
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

cumparam iepuri CASTOR REX , REX TRICOLOR, REX DALMATIAN
telefon 0732/049761

 

 iepuroaica se urca pe iepuroi

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
gjigu69
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 45
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 01/09/2010

iepuroaica se urca pe iepuroi Empty
MesajSubiect: iepuroaica se urca pe iepuroi   iepuroaica se urca pe iepuroi EmptyMier Sept 01, 2010 2:25 am

Buna tuturor! Am si eu o iepuroaica si acum 2 zile am vazut ca se smulge,face cuiburi si umbla cu paie in gura. Din cate stiu eu cand se manifesta asa este in calduri. Cand am dat iepuroiul la ea iepuroaica a inceput sa se urce pe el mimand monta. Ce inseamna asta este gestanta(acum 15 zile am dato la iepuroi) sau este in calduri? Va multumesc anticipat!
Sus In jos
tunetro
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 47
Localizare : Cugir, Alba
Data de inscriere : 13/09/2010

iepuroaica se urca pe iepuroi Empty
MesajSubiect: Re: iepuroaica se urca pe iepuroi   iepuroaica se urca pe iepuroi EmptyJoi Oct 07, 2010 11:00 pm

Daca iepuroaica e gestanta, nu accepta monta, adica "bate" iepuroiul. Chestia cu puful am patit-o si eu. In unele cazuri iepuroaicele au fatat la termenul stabilit, iar in altele nu au mai fatat. Procentul a fost de jumi-juma aproximativ.
Succes.
Sus In jos
nikolasjucan
crescator
crescator
nikolasjucan


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 51
Localizare : alba
Data de inscriere : 01/03/2009

iepuroaica se urca pe iepuroi Empty
MesajSubiect: Re: iepuroaica se urca pe iepuroi   iepuroaica se urca pe iepuroi EmptyMar Oct 26, 2010 1:45 pm

la 15 zile, e prea devreme sa faca cuib, de regula aceste simtome reprezinta calduri ( monta falsa ), da-o la monta cu pauza de 2-5 zile intre doua monte, cand nu mai accepta masculul si il bate, maraie urat si este agitata a prins monta!
Sus In jos
Aldescu
nou pe site
nou pe site



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 35
Localizare : Busteni/Prahova
Data de inscriere : 17/03/2011

iepuroaica se urca pe iepuroi Empty
MesajSubiect: crescator   iepuroaica se urca pe iepuroi EmptyJoi Mar 17, 2011 12:43 pm

Atunci cand iepuroaica se urca pe iepure si mimeaza monta inseamna ca aceasta "duce lipsa" si ca este in calduri. Ai grija ca masculul tau sa nu fie tot femela pt ca altfel acesta se manifesta si nu mai apuca iepuroaica sa se urce pe el!
Daca femela este in calduri monta iepurilor se realizeaza in cateva secunde iar la final masculul cade intr-o parte si scoate un sunet asemanator oftatului.
In cazul acesta nu este nevoie de o a doua monta peste nu stiu cate zile deoarece femela fiind gestanta se sperie si provoaca avort spontan sau poate sa-si piarta abilitatea de mama si sa-si omoare puii.
Nu imperecheati iepuri din rase diferite!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





iepuroaica se urca pe iepuroi Empty
MesajSubiect: Re: iepuroaica se urca pe iepuroi   iepuroaica se urca pe iepuroi Empty

Sus In jos
 
iepuroaica se urca pe iepuroi
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre iepuroi
» PROBLEME IEPUROAICA
» de ce nu imi ia iepuroaica iepuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
crescatorul de iepuri :: crescatorul de iepuri :: ..mesaje catre administrator-
Mergi direct la: